Staff Directory

-A A +A
Athletics
Mary Lou Frisoli Athletics Secretary 781-331-2117 X25122
Kevin Mackin Athletic Director 781-331-2117 X 25123
Administration
Karen Bonner Dean / Housemaster x25189
Lisa Canavan Dean / Housemaster x25151
Jen Dolan Dean / Housemaster x25222
Rebecca Fisher Dean / Housemaster x25108
Karen Monahan Associate Principal x25149
Michele Prendergast Evening School Director X25157 / X25124
Alan Strauss Principal X25111
Art
Erik Bunker Teacher x24113
Kristin Kotarski Teacher X24111
Elena Murphy Teacher x24114
Business
Elizabeth Maguire Teacher x23037
Debra Partridge Teacher X23038
Thomas Jerome Sheehan Teacher x23040
Career & Technical Education
Christina Borkowski Teacher x21034
Julie Bowen Teacher x22081
Mark Coleman Teacher x22037
Donald Conaghan Teacher x23035
Sheila Donovan Secretary x25199
Kathleen Dowd Teacher
Kathleen Field Secretary - Wildcat Den x21060
James Henry Teacher x25141
Robert Libenson Teacher x25143
Kevin MacInnis Teacher X22047
Monique Maskell Teacher x22030
Jennifer McNeil Teacher x21053
Eileen Melford Teacher x22054
Robert Morris Teacher x23036
Brian Nash Teacher x25042
Deborah Noe Teacher x22024
Cathie Rebelo Director of CTE x25203
Arthur Roach Teacher x25231
Bruce Secor Teacher x22042
Adam Tausevich Teacher x22035 / x22031
Child Care
Jane O Kirsch Teacher - Child Care Center x25136
Counseling Services
Angela Andrews Paraprofessional - Maroon Office x25156
Maria Carr Adjustment Counselor - Gold Office x25173
Kevin Carter Guidance Counselor - Maroon Office x25165
Kimberly Clancy Guidance Counselor - Maroon Office x25158
Virginia Disanto Adjustment Counselor - Maroon Office x25166
Margo Dornisch Guidance Counselor - Gold Office x25116
Mark Kowalski Adjustment Counselor - Gold Office x25159
Kelly Meads Guidance Counselor - Gold Office x25129
David Powers Lead Guidance Counselor - Gold Office x25128
Andrea Scalata Guidance Counselor - Gold Guidance x25115
Marybeth Torpey Adjustment Counselor x25130
Brenda Walsh Paraprofessional - Gold Office x25120
Kathryn White Adjustment Counselor - Gold Office x25030
Frank Woods Guidance Counselor - Maroon Office x25161
ELL
Karen Ceo Teacher x24221
Meredith Westfall Teacher x23041
English
Jennifer Baumann Teacher x24206
Amy June Benner Lead Teacher - Foundation Academy x24017
Kathryn Christmas Rioux Teacher x24106
Pamela Comeau Teacher x24208
Christopher Corcoran Teacher x24108
Sarah Coughlin Teacher x24202
Julie Doyle Teacher x24204
Melinda Galusha Teacher x24006
Jacqueline Haley Teacher x24005
John Hallaren Teacher x24105
Leigh Kelepouris Teacher x24107
James Maskell Teacher x24007
Katherine Owens Teacher x24104
Kathryn Palladino Assistant Curriculum Coordinator
John Pappas Lead Teacher - ELA x24008
Mark Pennisi Teacher x24009
Matthew Porro Teacher x24003
Alysia Roberts Teacher x24207
Lauren Spellman Teacher x24102
Food Service
Cindy Lucas-Terra Director of Food Services x25170
Elecia Ross Secretary x25174
Foreign Language
Joanne Curran Teacher x23058
Kai Doo Teacher x23057
Kristen Kames Lead Teacher - Foreign Language x23063
Holly Marie Markiewicz Teacher x23054
Kendra Maxwell Teacher x23059
Michael Rasner Teacher x23060
Katherine Rattey Teacher x23056
Shae Richards Teacher x23062
Karen Roy Teacher x23061
Katherine Wilbers Teacher x23052
Health
Maryann Doherty Teacher - Foundation Academy x24015
Sara Lohmeyer Teacher x24119
Health Services
Valerie Giananndrea Paraprofessional - Health Office x25124
Ashley Hulme Nurse x25125
Julie Long Nurse
Paula Magnasco, MSN RN Coordinator x25171
Meghan Rowley Nurse x25172
Leadership Team
Karen Bonner Dean / Housemaster x25189
Lisa Canavan Dean / Housemaster x25151
Jen Dolan Dean / Housemaster x25222
Rebecca Fisher Dean / Housemaster x25108
Kevin Mackin Athletic Director x25123
Karen Monahan Associate Principal x25149
Cathie Rebelo Director of CTE x25203
Alan Strauss Principal x25111
Information Tech
John Scott Faherty Jr. System Administrator x25177
Theresa Fitzgerald Paraprofessional x25179
Paula Fuller Teacher / Tech Integration Specialist x25155
John Godek Technology Support x25181
Jacob Leifman Technology Infrastructure Coordinator x25164
Elizabeth MacPherson Technology Support x25182
Michael Pursell Technology Support x25184
James Rekowski Jr. System Administrator x25163
Library Media Center
Amy Mohr Paraprofessional - Library Media Center X21036/25117
Annmarie O'Neill Librarian x21036 / x25117
Life Skills
Stephen Clements Teacher X22052
Christine Hay Teacher x22052
Math
Andrew Bell Teacher - Foundation Academy x24013
Keri Burden Teacher x22080
Richard Duseau Teacher x22069
Michael Fennessy Teacher x22055
Kelly Geary Teacher x22078
Sarah Hickey Assistant Curriculum Coordinator
Kathryn Holte Teacher x22074
Samantha Hurley Teacher x23068
Derek Keough Teacher x22059
Jessica Ketner Teacher x22076
Daniel Kilcullen Teacher x22077
Katherine Lunden Teacher x22066
Barbara McGovern Teacher x22072
Katharine Mueller Teacher x22058
Margaret Stack Teacher X22073
Karen Thomas Teacher x22068
Adam Tragellis Teacher X22070
Meredith Walsh Teacher x22071
Brittany Walters Teacher X22075
Joseph Wilkins Lead Teacher - Mathematics x22066
Music
John Duff Teacher x24743
Kathleen Kenny Teacher X24740
Office Staff
Donna M Affsa Attendance Secretary - Gold Office x25102
Kathleen Conway Finance Secretary - Gold Office X25154
Lynne A Donadio Secretary - Maroon Office x25148
Janice O'Brien Secretary - Gold Office x25109
Judi O'Malley Paraprofessional - Maroon Office x25153
Physical Education
Lauren Crombie Athletic Trainer x25121
James Dolan Teacher x24118
Mary Frisoli Secretary x25122
Kevin Mackin Athletic Director x25123
Lisa Stokes Lead Teacher x24752
Don Whitaker Teacher x24118
Science
Abigail Brodsky Teacher x22007
Jonathan Forest Byrne Teacher x23009
Jason Danahy-Sheldon Teacher x25014
Kristina Dewitt Teacher x23023
Daniel Eggers Teacher x22027
Matthew Eldridge Teacher x22013
Melissa Faulkner Teacher x22027
Ashley Gosselin Teacher x22023
Cassie Gosselin Teacher x22010
Richard Higgins Teacher x22017
Teresa Marx Teacher x23027
William McEachern Teacher x23012
Malissa Northup Teacher x23011
Joseph Patmos Teacher x22015
John Russell Pinizzotto Lead Teacher - Science x22011
Kelly Stukenborg Assistant Curriculum Coordinator
Christine Sullivan (formally Brasacchio) Teacher x23014
Jonathan Swart Teacher x23015
John Waggener Teacher x23022
Security
Kathleen Knudsen Security Paraprofessional x25207
Social Studies
Adam Aiello Teacher x23065
Sean Bowen Teacher X24014
Marylou Buell Teacher x24212
Michael Cole Teacher x23064
Kathleen Crowley Teacher x24122
Alexis Dorn Teacher X24121
William Faria Teacher - Foundation Academy x24020
Nathan Farrar Teacher x23066
Justin Galusha Lead Teacher - Social Studies x24213
Peter Gaudiano Teacher x24215
John Henderson Teacher x24217
Lynne Lahive Teacher x24123
Melinda Mahar Teacher x24120
Robert Maxwell Teacher x24002
Robert McCarthy Teacher x24004
Charles Meader Teacher x24212
Michael Miller Teacher x24216
Andrea Montgomery Teacher x23055
Michael Murphy Teacher x24211
Amanda Rand Teacher x24124
Nathan Rand Teacher x24125
Special Education
Shanna Armstrong Teacher x24201
Jennifer Barker Teacher X24028
Lauren Burke Teacher x24034
John Caterer Teacher x24221
Stephen Clements Teacher
Cathleen Cunningham Psychologist - Evaluation Team x32304
Alicia Deacon Teacher X23030
Jessica Goldstein Teacher x24109
Christine Hay Teacher
Jennifer Kelly SpEd Severe Disability Teacher x24026
Katherine Lafleur Teacher - Foundation Academy x24018
Kimberly MacDonald Teacher x24233
Kathleen McDonald Lead Teacher x24203
Robert Nee Teacher X24101
James O'Hare Teacher x22056
Laura Palumbo Teacher x23018
Louise Perryman Eval Team Chair x25139
June Roan Teacher x23051
Susan Soulia Speech Therapist x22026
Mary Catherine Stefaney Teacher x22061
Kristen Stevens Teacher
Tammie Stone Teacher x24205
Walter Sullivan Teacher x24104
Sarah Wortley Psychologist - Evaluation Team X25135
Sharon Yannizzi Teacher x24109